Friday, January 4, 2013

Let's extend the holidays into the New Year

Picture by me

I feel a little ashamed to admit the real reason I am posting today, while I could do so since January 2nd when I came back home from our little vacation. Hopefully some of you might join my minority group and loudly express the wish to hold on to holidays a little more, contrary to what everyone else is feeling and writing in their blogs, making me look strange. 
Every year this time I feel so sad about how people are so quickly over the holidays, the lights have no magic anymore and the decorations seem to be covered in dust. Suddenly everyone wants to start a fresh year with super goals and healthy habits. 
While for sure I like to be a better person too, I kind of want to keep the sparkle alive for a few days more. I am not ready to say goodbye and wait until next November to feel like a little kid again. I still have the lights on in my bedroom and I look at the decorations with love. Maybe it is the fact I spent half of December traveling and I didn't take my time to enjoy my home's warmth as I would like. We still say "Happy Holidays" and try to eat desserts around here. 
Tell me please, do any of you feel like this? Or do you feel the need to forget the holidays and get back on track as soon as possible? 
I have a ton of work ahead of me, but with a little left sparkle on the background, everything seems so much sweeter, doesn't it?

Here are some links to help you gather all is left from the magic around you and hold it tight :)
I hope you spent the last days of 2012 doing lovely things and I wish that 2013
has a ton of blessings for you and your families :)

 | Love, Lisa |

4 comments:

 1. Une nuk i ndjeva shume festat kete vit :(, ndoshta nga fakti qe jam mesuar ti festoj me familjen. Per mos te folur per pushimet e festave pastaj :/ qe per mua kane qene dite te ngjeshura pune.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eshte ndryshe larg familjes :(
   Por jam e sigurte qe ke pare gjera te bukura dhe ke krijuar eksperienca te paharruara :) Gezuar !

   Delete
 2. Ndihem ekzaktesisht njesoj sic ndihesh ti! Gjithmone e kam patur shume te veshtire te dale nga kjo gjendja e bukur festive qe krijohet gjate dhjetorit dhe qe pastaj duket sikur zhduket me buton qe ne daten e pare te janarit. Une madje per te protestuar ka patur raste qe pemen e kam lene deri nga fundi i janarit, edhe pse ka nga ata qe thone qe eshte ters dhe se duhet ta heqesh para dates 7 (ne mos qofsha e gabuar). Gjithesesi per fat te keq vrulli i jetes dhe ditet e ngarkuara me pune, shpesh te marrin perpara dhe s'te lene t'i shijosh pushimet deri ne fund dhe aq sa do te doje :( Gezuar e dashur!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Me behet qejfi qe nuk jam vetem une qe ndihem keshtu :) Edhe ne e kemi mbajtur pemen dhe zbukurimet edhe pas dates 6 qe jane "Fotat" shume here. Por sic e the dhe ti jeta te merr perpara dhe cdo gje harrohet shume shpejt, prandaj une futem ne atmosferen festive qe ne fund Tetori - max fillim Nentori qe te me zgjasi sa me shume. Por sivjet na e shkurtoi kohen dhe 100 vjetori i Pavaresise, iu fut shume ne hak Krishtlindjeve :(

   Gezuar dhe cdo gje me kembe te mbare !

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...