Thursday, October 11, 2012

My Fall hair wishlist

Along with so many beautiful things Fall brought sadness to my hair. I dare to use this feeling to describe what is going on currently. While I have been cherishing healthy, long, thick, wavy, textured hair for the last few years and never had major problems maintaining or styling it, every passing year I notice changes when Spring or Fall comes by. It varies from season to season, with dandruff, oilier scalp, dry ends or lack of volume. 
For the moment my hair is suffering of a totally bad period with oily roots, dry ends, dullness, no volume, no life and what's left of an old color. So, what I am wishing right now is my kind of perfect hair, rich colors, careless tresses and texture. Until I go to the hair saloon to "pimp my hair" properly, I will keep on daydreaming and feeling jealous of these :
Images found via :  1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7 / 8 / 9 / 10

Do any of you feel the need do go through changes right now, like color or cut or something crazy you never had the guts to do? 
Is it the real first day of Fall just saying hello to our city or is it just me lusting for a change?
| Love, Lisa |


4 comments:

 1. Ohhhh Lisaaaa ne cfare pike me ke prekur tani, te floket, problemi im me i madh :( Nuk di nga t'ja filloj...Dikur, kisha dhe une floke te bukur, te dendur me onde dhe shume te shendetshem. Por nuk m'u durua dhe, qe 16 vjece i leva te kuqe. Me pas ngjyrat vijuan nga e kuqe ne geshtenje, ne fije te verdha, ne fije lejlja, jeshile dhe cdo ngjyre tjeter qe permban ylberi, pastaj te zeza sterr, pastaj prape te kuqe flake, pastaj vishnje, portokalli, derisa nje dite, para 6 vitesh kuptova se po te vazhdoja ashtu shume shpejt do mbetesha pa asnje qime ne koke dhe hoqa dore nga boja. Per plot pese vjet nuk i kam lyer dhe kam lene ngjyren time natyrale, por e kot demi tani ishte bere. Floket e mi jane shume te dobet, nuk rriten, jane pa jete, nuk marrin asnje lloj forme, ajo ondja e bukur qe kam patur dikur eshte shnderruar ne nje gje totalisht pa forme. Vjet nuk po duroja dot me dhe i leva me boje pa amonjak, sa per te ndryshuar. Nderkohe qe kete here vjeshta (meqe ra fjala, ku eshte vjeshta ?!) ka ndikuar shume, po shume keq ne floket e mi. Edhe pasi i laj nuk kenaqem asnjehere me formen qe marrin, leqe ne kete periudhe me bien edhe shume. Kur i drejtoj rrine 2 ore dhe prishen...Me pak fjale me ka gjetur belajaaaaaa :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. S'ka gje me te keqe se kur nuk ndihesh mire me floket, sepse jane vertet shume te rendesishme. Dikur motra e vogel e nje shoqes time (14vjec) thoshte se nese ke floket ne rregull dhe baluken e shtrire, atehere dukesh bukur pavaresisht tualetit apo rrobave. Atehere qeshnim me te sepse ishte e fiksuar, por sa te drejte qe kishte. Edhe une njelloj si ty jam, qe 14 vjec i leva kafe te celet qe me doli pak portokalli, e vazhdova me cdo ngjyre e fije te mundshme. Sot vazhdoj ti lyej nje here ne 2-3 muaj, vitin e kaluar isha tek tonalitetet e patellxhanit dhe te kuqeve, tani kam rreth nje vit qe po i cel avash avash per te arritur ngjyren nr. 2 ketu lart, po ende me kane ngel tu kuqe nga fundi. Nuk i kam te demtuara sepse nuk i kam shtrire shume ne parukeri apo me piaster dhe kjo me ka shpetuar. Do te keshilloja te mundoheshe ti rikuperoje me ate te ushqimit sepse atje fillon cdo gje, suplemente per thonj e floke te shendetshem qe shiten ne farmaci dhe maska natyrale me vaj ulliri, veze, mjalte e gjera te tilla te thjeshta. Dhe sa me larg parukerive, vetem per t'i prere shko.
   Ps. Vjeshta erdhi dje, po sot e beri pushim :)

   Delete
 2. This post is fantastic- and completely sums up my hair envy! I am craving change too- It must be this time of the year. ha xo

  ReplyDelete
  Replies
  1. They make me blue of envy :( But I feel relieved when I am not the only one feeling like this. It must be the time for sure hahaha. I am just being sure not to do something I will regret later. Your red hair is great btw :)

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...